Zajednice

DANVRIJEMEAKTIVNOST
Ponedjeljak

20.00
(nakon večernje sv. Mise)

– Proba Mješovitog župnog zbora Anima una
– Marijina legija

Utorak

18.00
21.00

– sv. Ispovijedi pola sata prije sv. Mise
– Proba župnog zbora mladih Lilium

Srijeda

18.00

(nakon večernje sv. Mise)

– Molitveni vjenčići sv. Josipa

– Razmatranje Lectio Divina (za sve)
– Zajednica Spiritus Sanctus

Četvrtak

18.00 – 18.20

(svakog 3. četvrtka, u 19.00)

– Animirano zajedničko klanjanje

– Slavlje Saveza Schönstattske obitelji

Petak

18.00 (1. petak, od 17.30)

– Mogućnost sv. Ispovijedi prije sv. Mise

 (jednom mjesečno, 19.00 – 19.30)– Animirano klanjanje pred Presvetim za djecu i roditelje
 (posljednji petak u mjesecu, u 20.00)– Susret Obiteljske zajednice
 20.30– Zajednica mladih Iuvenes Antonii
Subota10.00– Proba župnog dječjeg zbora Ljiljani sv. Antuna
 11.00– Susret Ministrantske zajednice
 (tijekom došašća i korizme, od 10h)– Kreativna radionica za djecu i mlade
Nedjelja17.30– Proba župnog zbora mladih Lilium

Sve promjene pratite u Župnom listiću!

Sesvetska Sela zajednice

Uz molitvu, razmatramo Božju Riječ u kojoj osluškujemo Božji glas.

Sveto Pismo bogato je mudrošću i porukama za naš svakodnevni život.

Bog nam želi progovoriti po svojoj Riječi kako bismo po njoj mogli živjeti…

 

Što treba ponijeti?

Sa sobom je potrebno ponijeti Bibliju (odnosno Novi Zavjet)
te, ukoliko netko želi, bilježnicu kako bi si mogao upisivati ono na što bude potaknut…

 

Kada je susret?

Svake srijede nakon večernje sv. Mise u crkvi.

 

Učinimo potreban korak, otvorimo svoje srce i

dopustimo Bogu da u nama čini ono što on želi…

 

Kada susreta nema?

OD SREDINE PROSINCA do SREDINE SIJEČNJA te tijekom LJETNIH PRAZNIKA u crkvi nema zajedničkih okupljanja Molitveno-biblijske skupine!

 

Pratite obavijesti u našem Župnom listiću – zbog mogućih promjena!

Obiteljska zajednica je  mjesto na kojem  njezini članovi kroz zajedničke susrete i druženja, kateheze, predavanja i razgovore, molitvu i međusobnu pomoć, suradnju i osvjetljenje zajedničkih problema rastu u spremnosti da izgrađuju stabilnu bračnu i obiteljsku zajednicu unutar župske zajednice. Članovi zajednice spremni su pojedinačno i zajednički aktivno sudjelovati u raznim inicijativama vezanim uz promicanje obiteljskih vrijednosti i rješavanja problema, koliko u župi, toliko i u širim društvenim okvirima. Zbog toga je vrlo važna duhovna izgradnja članova zajednice, njihovo zalaganje u pripremanju liturgijskih slavlja za obitelj, zatim u organiziranju dobrotvornih akcija u korist siromašnih obitelji i poduzimanju raznih građanskih inicijativa, čija je svrha obrana obitelji.

Tako je i naša obiteljska zajednica tijekom godine organizator i inicijator mnogih događanja i dobrotvornih akcija.

U 2014. godini uz naša redovita okupljanja organizirali smo:

– doček Nove godine u Pastoralnom centru Blaženi Ivan Pavao II

– 31.1. susret sa časnom sestrom misionarkom Josipom Šprajc na kojem je prikupljeno 2400 kn za misije

– 28. 3. predmolili smo Križni put u župi

– 6.4. sudjelovali u organizaciji prvog Križnog puta po naseljima naše župe

– 6.6. imali smo akciju čišćenja kuće obitelji Živković u Bosanskoj Posavini koja je nastradala u poplavama

– 7.6. organizirali smo humanitarni turnir u boćanju povodom Antunova tijekom kojeg je sakupljeno 2500 kn za župni Caritas

– 17. 8. smo organizirali oproštaj od župnika preč. Vladimira Hrena i župnog vikara vlč. Vladimira Kerečenija

– 30.11. organizirali smo Adventski sajam na kojem je sakupljeno 2.600 kn za župni Caritas

– 13.12. organizirali smo 4. Božićni humanitarni turnir

– tradicionalno smo organizirali doček Nove godine u Pastoralnom centru Blaženi Ivan Pavao II

    Sorry, photo gallery is empty.

Obiteljska zajednica okuplja se u Pastoralnom centru Ivana Pavla II posljednji petak u mjesecu u 20.00 sati.

Voditelj obiteljske zajednice: Miljenko Bošnjak, trajni đakon

    Sorry, photo gallery is empty.

Schöenstattska duhovnost potječe iz 18. stoljeća. Sveti Vinko Pallotti osnivač Družbe katoličkog apostolata smatra se prvim osnivačem (1795‐1850). On je bio veliki apostol vječnog grada Rima gotovo na svim poljima pastorala. Proglašen je svetim 21.01.1963.

Marijanski karizmatski pokret intenzivnije se razvija pojavom oca Josipa Kentenicha, koji je zaređen za svećenika 1910. godine. Ubrzo postaje duhovni odgajatelj u palotinskoj gimnaziji. S mladim studentima osniva Marijansku kongregaciju (apostolski pokret) u mjestu Schönstatt, kraj Koblenza u Njemačkoj, po kome ova duhovnost dobiva ime.

Molitvom, žrtvama i životom razvijaju duboki odnos s Marijom. U to se vrijeme osjeća duboka otuđenost ljudskog bića razvojem industrijalizacije i potrebama za radnom snagom. Osjeća se opća napetost i teške slutnje uoči prvog svjetskog rata. Sve je to utjecalo na odluku oca Josipa Kentenicha da zajedno sa svojim studentima 18. listopada 1914. godine sklopi „Savez ljubavi“ s Nebeskom majkom (Majkom Triput Divnom) u maloj kapelici sv. Mihaela u mjestu Schönstatt.

Želja mu je bila da ta kapelica postane hodočasničko mjesto „Duhovska dvorana“ u kojoj se okuplja oko Marije, moli, prima Duh poslanja i širi apostolski pokret. Oni mole Majku Božju da u ovoj kapelici na osobit način bude prisutna, u kojoj će mnogi ljudi po Mariji doživjeti Boga. Vizija trenutka utemeljenja postaje stvarnost. Duhovnost prema Majci Triput Divnoj i Isusu proširila se u sve dijelove svijeta i na sve kontinente.Pok­ret iz Schöenstatta raširen je u 40 zemalja – po­sebice u Njemačkoj, Argentini, Brazilu, Čileu i Italiji – obuhvaća savez samostalnih zajednica ujedinjenih istom karizmom, u kojima djeluju laici, obitelji, svećenici i redovnice. Majka triput divna želi ući u svaki dom, poseb­no tamo gdje je bijeda, tuga, neznanje, nered u životu obitelji. Pokret je otvoren svima koji žele primati Majku u svome domu.

Schöenstattski pokret spada u karizmatske pojave Crkve ovog vremena. Bit duhovnosti je odgojiti novog čovjeka u novoj zajednici koji će biti u službi drugih, po uzoru na Mariju iz Nazareta. Duhovnost se proširila i u Hrvatskoj na mnogim mjestima.

Do kraja listopada 2012. godine u Hrvatskoj je evidentirano 1400 krugova koji u svoje obitelji primaju Gospu Hodočasnicu. Posebnost ove duhovnosti očituje se i u tome što Majka Božja zajedno sa svojim Sinom hodočasti u obitelji koje su je prihvatile. Svakoj obitelji donosi i daruje Ono najvrednije što posjeduje, vlastitog sina.

Naša Nebeska Majka u ovoj duhovnosti nazvana je Majka Triput Divna. U davnoj viziji oca Rema Gospa je rekla da joj je najdraži zaziv iz Litanija Lauretanskih ‐ Majko Divna, te je takav naziv zadržan do danas. Taj naziv Triput Divna ima i svoj teološki temelj: Marija je divna kao Majka Boga, Majka Spasitelja i Majka spašenih.

Svakoj obitelji Gospa želi darovati svoga Sina Isusa, otvarajući vrata naših okorjelih srdaca uz želju za preobrazbom, kako bi razumjeli svoje bližnje, osobito one u potrebi. Ona svojom posjetom odgaja obitelji, usmjerava na pravi životni put prema Spasitelju. Otvorena srca utječemo se njenoj majčinskoj zaštiti i osluškujemo njene savjete u mnogim životnim kušnjama na ovozemaljskom putu.

2004. godine osnovan je prvi krug u župi sv. Antuna Padovanskog u Sesvetskim Selima i u vrlo kratkom periodu proširila se obitelj na 12 krugova koje broje 116 obitelji. Svake treće srijede u mjesecu štovatelji Majke Triput Divne iz župe sv. Antuna Padovanskog u Sesvetskim Selima sastaju se na zajedničku molitvu. Na molitvenim susretima rado potiču na duhovnost po Mariji do Isusa, izmjenjujući međusobna duhovna iskustva uz nastojanje, biti na raspolaganju župnoj zajednici po uzoru na Mariju, službenicu Gospodnju. Kroz duhovnost grade apostolat u svojoj sredini, te suživot s Isusom i Marijom u konkretnim životnim situacijama.

Jednom mjesečno, župna se šenštatska obi­telj nalazi kako bi zajednički slavila savez s Marijom, a susret završava razmjenom isku­stava, svjedočanstvima i druženjem. Cilj je hodočasničko svetište doživjeti kao posjet i su­sret Majke Božje u našoj kući. Apostolat želi približiti Majku Suotkupiteljicu njezinoj dječici i poslušno joj pomoći u njezinoj ulozi Posred­nice, Odgojiteljice, Zagovornice, Braniteljice.

SUSRETI HŠO-a: svakog trećeg četvrtka u mjesecu u 19.00

KOORDINATORICA: Ružica Pintarić

 Čitači su Božji glasnici!

Zajednica čitača naše župe djeluje već petu godinu i okuplja sve dobne skupine; od školaraca do umirovljenika. Iako su najmanja župna zajednica, njihov angažman u župi je od itekako velike važnosti. Naime, nema liturgijskog slavlja bez navještaja Božje riječi. Biti navjestitelj Božje riječi, biti čitač, znači biti i glas Božji.

U svakom bogoslužju Bog sam progovara svojim vjernima. Dok čita, čitač je sličan proroku kojemu je Bog govorio: Prorok nije navješćivao svoje, nego Božje riječi. Tako i čitač. Navješćuje riječi koje Bog u tom određenom trenutku želi kazati svome narodu. Zato je čitanje važno, ne samo tehnika čitanja, nego i vjernički pristup. Tako primjerice neće biti dovoljno da sveti tekst pročita izvrsni glumac, nego onaj tko lijepo i izražajno čita treba biti vjernik. Stoga je važno da čitač živi sa Svetim pismom, da gaji onu posebnu ljubav prema Božjoj riječi i da kroz nju bude s Bogom povezan u molitvi.

Biti čitač, znači biti na radost i izgradnju zajednice vjernika i na posvećenje samog čitača. Služba čitača u liturgiji je prava liturgijska služba koja se povjerava pojedincima iz zajednice vjernika koji su za tu službu sposobni i dostojni. Da bi netko mogao postati liturgijskim čitačem u župnoj zajednici, potrebno je da postigne odgovarajuću tjelesnu, psihičku, intelektualnu i vjersku zrelost. To jamči da će se preuzete obveze čitača odgovorno i radno vršiti.

Tako dokument Drugog vatikanskog koncila kaže: „Neka stoga svoju zadaću vrše takvom iskrenom pobožnošću i urednošću kakva dolikuje tako značajnoj službi i kakvu Božji narod s pravom od njih zahtijeva. Stoga ih treba, svakoga na svoj način, brižljivo uvesti u duh bogoslužja i poučiti da svoje zadaće obavljaju pravilno i uredno“ (SC 29).

Prije Drugog vatikanskog koncila lektorat (služba čitača) je bio jedan od nižih redova na putu ka svećeništvu. Danas je to samostalna služba koju može vršiti svaki vjernik, ako je za to osposobljen.

„Neka pastiri duša marljivo i strpljivo uznastoje oko liturgijske pouke te djelatnoga kako unutrašnjega tako i vanjskoga sudjelovanja vjernika, već prema njihovoj dobi, prilikama, načinu života i stupnju vjerske kulture…” (SC 19).

Ako netko želi postati dio zajednice čitača neka se javi u župni ured.